...od lat wędrówka po sawannach i buszu, fascynacja wolnymi i dzikimi gepardami . Bezkrwawe polowania na geparda stały się pretekstem do pokazania najciekawszych zakątków Afryki oraz dzikich zwierząt sawann i buszu. STOP DLA ZABIJANIA DZIKICH ZWIERZĄT !!!
Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Chimpanzees. SZYMPANSY

http://www.olpejetaconservancy.org/chimpanzee_sanctuary

Sanktuarium takie jak Sweetwaters powstało w 1993 roku w porozumieniu z Ol Conservancy Pajeta, Kenya Wildlife Service oraz JANE GOODALL INSTITUTE

http://www.janegoodall.org/

 by ratować życie osieroconym szympansom. Co ciekawe  wszystkie szympansy pochodzą z krajów Afryki Środkowej (Burundi ) i Zachodniej, przejęte od nielegalnych handlarzy przez służby celne. Sporo z nich zostało wykupionych z targowisk, od handlarzy . Trafiały tu chore, samotne, zestresowane  . Tu w Kenii daleko od swoich stron ojczystych znalazły opiekę i schronienie. Wydzielono  im spory  areał  lasu, podzielony dla dwóch dużych szympansich rodzin.Turyści w wyznaczonych godzinach mogą z zewnątrz obejrzeć szympansy w porze karmienia.

Szympansy, których  kod  genetyczny jest w 98,6% zgodny z ludzkim, potrafią  chodzić w pozycji wyprostowanej a  dzięki przeciwstawnym kciukom rąk i stóp szympansy korzystają z narzędzi, takich jak skały do ​​rozłupywania orzechów czy pałeczki drewniane przydatne  do wyciągania termitów.

Szympansy są oficjalnie klasyfikowane jako gatunki zagrożone i chronione przez prawo międzynarodowe Konwencję o Międzynarodowym Handlu Zagrożonymi Gatunkami (CITES) . Utrata   naturalnych  siedlisk (lasy) oraz komercyjne polowania , stały się najbardziej znaczącym elementem  zagrożenia dla przyszłości szympansów na wolności. Popyt ze strony  bogatych konsumentów na tropikalne gatunki   drewna oznacza  dla Afryki Zachodniej i Środkowej  utratę siedlisk leśnych, bedących  domem dla dzikich szympansów. Ich ostanie  wolne  i dzikie populacje są w Afryce rozproszone bez szans na migracje  i  poddane olbrzymim stresom przez polowania i wycinkę drzew. Ich szanse na przetrwanie kurczą się z każdym rokiem a  ludziom  wciąż wydaje się, że zasoby przyrody  Afryki są nieskończenie wielkie. 


medytacje w Sweetaters :)


Swetwaters : 


   zobacz  przyjaciół  szympansów:  http://www.janegoodall.org/


....kolejna notka z podróży po Kenii za tydzień, zapraszam :)

--------------------------------------------------------------------

PS/ dołącz do zespołu Cheetah Conservation Fund , praca w Namibii :)

CCF is looking for a Tourism Supervisor based in Namibia

 http://www.cheetah.org/


piątek, 18 maja 2012, tomekzlasu

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: