...od lat wędrówka po sawannach i buszu, fascynacja wolnymi i dzikimi gepardami . Bezkrwawe polowania na geparda stały się pretekstem do pokazania najciekawszych zakątków Afryki oraz dzikich zwierząt sawann i buszu. STOP DLA ZABIJANIA DZIKICH ZWIERZĄT !!!
Archiwum
O autorze
Zakładki:
Rekomendowani organizatorzy SAFARI
AFRYKA FOTO- INSPIRACJE
Licznik od poczatku bloga
LITERATURA
Moje podróże
PRAWIE WSZYSTKO O AFRYCE
STRACIŁEM CIERPLIWOŚĆ do
Tomek z lasu
Zaglądam:
ZAMIESZCZONE FOTOGRAFIE STANOWIĄ WŁASNOŚĆ AUTORÓW BLOGA !
Tagi
Blogi
środa, 21 września 2016

foto :Antylopy gnu pokonują strome brzegi Masai Mara w tym samym miejscu  od pokoleń. Matka gnu próbowała  się wspiąć  ale młody nie miał tu szans.

foto: W innym miejscu  gnu decyduje się na skok w nieznane , młode musi zrobić to samo.

 

 foto : Tomekzlasu. Migracja nad rzeką Talek w Masai Mara

 

foto: Tomekzlasu/  W wielkim tumulcie  młode gnu  gubią matki  i .. wracają , ponosząc dodatkowe ryzyko spotkania z krokodylem.

 

 

 foto: Nie wszystkim młodym  gnu udaje się odnaleźć matki.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

piątek, 16 września 2016

 

 Wielka Migracja gnu w Masai Mara startuje  już w lipcu . Wracają  do Serengeti w październiku . Górzysta sawanna  w  Masai Mara sprzyja  podróżnikom z Europy, w tym czasie  jest chłodno. Poranki zimne,  wieczory podobnie - ciepły polar wskazany ale kluczem podstawowym,  który zachęca do wizyty w Masai Mara  jest brak komarów malarycznych.  Dziwne ? Nie! Sawanna  położona jest  na wysokości ponad 1500 m npm a to powoduje ,że komary nie przepadają za Masai Mara. To wszystko dzieje się zaledwie 200 km na południe od równika.  Pierwsze antylopy gnu pojawiły się na początku lipca i byliśmy świadkami jak każdego dnia przybywało ich więcej. Gromadziły się przy miejscach przeprawy znane im od pokoleń.

 

foto własne. Pokonanie rzeki dla gnu   to jedno ale  wyjście  stromą skarpa brzegową to .. drugie.

 

 foto własne : "wąskie gardło" . Walka o przetrwanie .

 

 

 

foto własne: Wyżej i szybciej . One wiedzą o zagrożeniu 

 foto własne:... niektóre gnu nie podołały wspinaczce. Upadek w tym tumulcie  to smierć dla gnu.

 

 

 

 

 

 foto : własne .Tymczasem nad brzeg rzeki nadciągają kolejne stada gnu 

 

 

Tagi: gnu
21:07, tomekzlasu
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 września 2016

 

 POLOWANIE NA GEPARDA odwiedziło" Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 POŁUDNIK ". Miejsce spotkań, miejscowość- Pasterka u podstawy  Gór Stołowych- idealne! Z rozległymi łakami i widokami na Strzeliniec.   Sielanka w pełnym słońcu :)

 

 

 

 

 Publiczność zgromadzona pod namiotem, zaskoczona  była  przez oraganizatorów rozmachem imprezy   i.... pytaniami konkursowymi  z nagrodami. Takiego" zagęszczenia nagród  od organizatorów , jeszcze nie  widziałem >:) nawet nam przypasiło pytanie (oczywiście afrykańskie :)   )

 

 

Szczególne gratulacje  dla prelekcji Pauliny  Franczak i Nima  Sherpy , którzy przybyli z  Napalu .

To nie był typowy przekaz " Ja a w tle reszta podróży" tylko  praktyczna  informacja  jak można pomóc Nepalowi , jak zorganizowac trekking do Nepalu .

Ten przekaz ( od Pauliny i Nima - Nepalczyka )  jest cały czas aktualny :  przybywacje  do Nepalu! Trasy trekkingowe  są w dobrym stanie   albo  odbudowywane np  tylko 2 trasy w remoncie)  na kilkanaście dostępnych! Domy  gościnne czekają . 

 


 

Daria i Krzysztof Nowakowscy: "Psim zaprzęgiem przez życie" opowiedzieli o swojej pasji podróżowania na północ z psami  .

 

 

 

 Bartosz Stróżyński "Antarktyka podwodne zauroczenie", perfekcjonista, fotograf ( obiektyw 14mm w fotografii  podwodnej) pokazał podwodny( i nie tylko) świat  z perspektywy  25 cm , fotografie niezwykłe>Bartosz ze swoich obserwacji potwierdził to  co kwestionują aktualne "autorytety" z naszego min. środowiska - zmiany klimatyczne postępują !!!


 

 Marek Pindral -opowiedział   o swojej fascynacji orientem ( "W cieniu minaretów")  podczas 3 letniego pobytu w Omanie , 

Były też   piękne fotografie  i opowieści w wykonaniu Agnieszki i Mateusza Waligóry - "Rowerami na krańce świata". Swoją pasję żeglowania przekazał nam Olek Hanusz ("Dinghy Atlantic), były też filmy a obok gitara,  ognisko, wycieczki w góry .


 

 Całość poprowadził guru Wojtek Heliński  z Kudowy Zdr. Nie tylko  opowiadając o  filozoficznych "rozważankach z podróży " ale i śpiewając. Brawo . Super atmosfera , pozdrowienia dla organizatorów  :)  


 

 Schronisko PTTK 'Pasterka "  w dniach festiwalu 

a poniżej fotki z pałacu Kamieniec , położonego zaledwie kilka km od Polanicy Zdroju . Miejsce gdzie można degustować  dobrą kawę i zjeść obiad w pieknie urządzonych pokojach  pałacowych.

http://www.palackamieniec.pl/pl

 

 

 

 

 

 i jeszcze  fotka  z Gór Stołowych 

  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


wtorek, 16 sierpnia 2016

 głównym celem naszego pobytu w Kenii jest  migracja gnu. To wielkie misterium dzikiej przyrody odbywa sie od lat w Serengeti i  Masai Mara. W tym roku wystartowało wczesniej niż podaja przewodniki na poczatku lipca pojawiły sie  pierwsze  antylopy  gnu>

 

 na początku lipca Wielka Migracja Gnu wystartowała . to czego nie podają w filmach to wielkie napięcie u antylop tuz przed przeprawą . Na początku gromadzi się przy tzw "przeprawie" kilkaset gnu a po godzinie jest ich juz kilka tysięcy , Czekaja na sygnał , na zebry > zazwyczaj to one pierwsze decydują o przeprawie. Za nimi stoi czarna masa gnu, która napiera , w pewnym momencie ryk gnu samców , beczenie samic i ich dzieci nabiera  dziwnego akustycznego dźwięku , który trudno porównać z czymś znanym mi. . To trwa kilkanascie sekund i czarna masa rzuca się w nurt rzeki Mara , unoszą sie nad brzegiem tumany kurzu , Gnu starają sie jak najszybciej dotrzeć na drugi brzeg a tam jest ... korek , wąskie gardło ! Zaczyna się wspinaczka gnu po stromym brzegu ,młode gnu gubią się, wszystkie beczą . Coś niesamowitego  się tutaj dzieje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


wtorek, 09 sierpnia 2016

 

 

 

Nie ma świata bez wad . Płonie od lipca Serengeti . Ogień przenosi sie na Masai Mara. Od połowy lipca do sierpnia mamy  zadymienie nad sawanną . Najgorzej wypadają dni z wiatrem z południa:  zapach spalonej trawy wisi w powietrzu i jeszcze  lekka mgiełka . Drobne płazy , gady i ptaki nieloty nie mają szans na przeżycie . To taki lokalny zwyczaj wykaszania traw .

Na fotce antylopy:Hartebeest, Swayne's Hartebeest nazwa angielska zaczerpnięta od kształtu rogów (serca) nazwa polska - Bawolec, antylopa krowia (Alcelaphus buselaphus) .Rogi posiadają zarówno samce jak i samice.

 

 

 Bawoły  wkrótce  przejdą  dalej , ogień zbyt szybko  wiatr przenosi . Fotka  Z Środkowej części MASAI MARA 

 

 

 


 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 79