...od lat wędrówka po sawannach i buszu, fascynacja wolnymi i dzikimi gepardami . Bezkrwawe polowania na geparda stały się pretekstem do pokazania najciekawszych zakątków Afryki oraz dzikich zwierząt sawann i buszu. STOP DLA ZABIJANIA DZIKICH ZWIERZĄT !!!
Archiwum
O autorze
Zakładki:
Rekomendowani organizatorzy SAFARI
AFRYKA FOTO- INSPIRACJE
Licznik od poczatku bloga
LITERATURA
Moje podróże
PRAWIE WSZYSTKO O AFRYCE
STRACIŁEM CIERPLIWOŚĆ do
Tomek z lasu
Zaglądam:
ZAMIESZCZONE FOTOGRAFIE STANOWIĄ WŁASNOŚĆ AUTORÓW BLOGA !
Tagi
Blogi
wtorek, 16 sierpnia 2016

 głównym celem naszego pobytu w Kenii jest  migracja gnu. To wielkie misterium dzikiej przyrody odbywa sie od lat w Serengeti i  Masai Mara. W tym roku wystartowało wczesniej niż podaja przewodniki na poczatku lipca pojawiły sie  pierwsze  antylopy  gnu>

 

 na początku lipca Wielka Migracja Gnu wystartowała . to czego nie podają w filmach to wielkie napięcie u antylop tuz przed przeprawą . Na początku gromadzi się przy tzw "przeprawie" kilkaset gnu a po godzinie jest ich juz kilka tysięcy , Czekaja na sygnał , na zebry > zazwyczaj to one pierwsze decydują o przeprawie. Za nimi stoi czarna masa gnu, która napiera , w pewnym momencie ryk gnu samców , beczenie samic i ich dzieci nabiera  dziwnego akustycznego dźwięku , który trudno porównać z czymś znanym mi. . To trwa kilkanascie sekund i czarna masa rzuca się w nurt rzeki Mara , unoszą sie nad brzegiem tumany kurzu , Gnu starają sie jak najszybciej dotrzeć na drugi brzeg a tam jest ... korek , wąskie gardło ! Zaczyna się wspinaczka gnu po stromym brzegu ,młode gnu gubią się, wszystkie beczą . Coś niesamowitego  się tutaj dzieje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


wtorek, 09 sierpnia 2016

 

 

 

Nie ma świata bez wad . Płonie od lipca Serengeti . Ogień przenosi sie na Masai Mara. Od połowy lipca do sierpnia mamy  zadymienie nad sawanną . Najgorzej wypadają dni z wiatrem z południa:  zapach spalonej trawy wisi w powietrzu i jeszcze  lekka mgiełka . Drobne płazy , gady i ptaki nieloty nie mają szans na przeżycie . To taki lokalny zwyczaj wykaszania traw .

Na fotce antylopy:Hartebeest, Swayne's Hartebeest nazwa angielska zaczerpnięta od kształtu rogów (serca) nazwa polska - Bawolec, antylopa krowia (Alcelaphus buselaphus) .Rogi posiadają zarówno samce jak i samice.

 

 

 Bawoły  wkrótce  przejdą  dalej , ogień zbyt szybko  wiatr przenosi . Fotka  Z Środkowej części MASAI MARA 

 

 

 


niedziela, 07 sierpnia 2016

 Kolejny start afrykańskiej przygody  nie mogło zabraknąć gepardów. Poniżej czułe powitanie matki z siostrą po  klasycznej ucieczce przed lwami . Utraciły posiłek ale  wciąż maja  siebie . Młode gepardy są już prawie dorosłe i wkrótce  matka je opuści 

 Z lekkim opoznieniem z sesji w Kenii. Internet tu szwankuje, SMS -y to tutaj prehistoria - nie działaja. Sa natomiast turysci z Chin. I to w dużej liczbie. Wiekszosc z nich udaje sie na sawnne w garniturach i czarnych lakierkach , co nikogo tu juz nie dziwi. Nie,  żebym ja sie czepiał ubioru , w koncu kazdy paraduje w tym co ma. Ja na ten przykład w mundurze poborowych armii amerykańskiej a zlosliwi ,miejscowi Masaje nazywaja mnie generałem ) .

Jest juz duza poprawa !!! na wspólnych posilkach goscie z Azji  tylko sporadycznie pluja na podłoge .No i dostało sie amerykanom :) w porze tzw "herbatki o piatej" Murzyn zwraca uwage gosciom z Teksasu,że stół w barze słuzy do spozywania posiłków a nie do trzymania na nim nóg obutych w solidne skórzane buciory :) W zasadzie do naszych sojuszników juz nic nie mam oprocz tego ,że rozmawiaja z kobietami trzymjac łapy w kieszeni. Spotkalismy tez prawidziwych podróznikow ,z którymi nawiazlismy kontakt przy szklaneczce z... lodem ( też) . Pogoda przypomina aktualnie zlota polska jesien rano zimno i wiatr w południe jak jest slonce nawet 24C a jak nie - to i 15C . ale tu uwaga jestesmy w gorach na wyskosci od 1625m npm do ponad 2000 m npm! A ponizej równika gdzies z 240 km od niego . taki wpis to kozrystajac ze wzmacniacza sygnalu net  . Acha testujemy nowy sprzet NIkona 810 i obiektywy fx z tez pelna klatka.. pozdrowienia

 

 

 

PS  nasze  fotki także  na stronach  Mara Cheetah  Project - monitorującej  gepardy w Masai Mara 

 

  

 

Tagi: gepard
16:34, tomekzlasu , **CHEETAHS **
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 sierpnia 2016

amowiazeczarownikowniema

Od czasu  gdy licencjonowany przewodnik / miejscowy szaman/ powiedział, bym nie robił mu zdjęć(rok 1987) -zmieniłem swoje nastawienie do magii Afryki. Sprawa była banalnie prosta ; po jego słowach, tak z siebie , bez  zewnetrznej ingerencji pękło lustro w moim aparacie marki Zenit. A Zenity, trzeba Wam to wiedzieć-  były w owym czasie produkcji radzieckiej , kobiety w Polsce używały  go do obrony osobistej ( kilogram żelastwa na pasku ! ), ktoś inny podłożył pod koło autobusu, by ten nie stoczył sie niżej. O !!! same zalety . A miało być o magii w Afryce to będzie!  Moc  szamana  była na tyle silna ,że postanowiłem  tu jeszcze pwrócić , dokończyć sesje fotograficzną  i... wracam przez ostatnie   11 lat. Czy to zapach afrykańskiej ziemi , czy  przyjacielscy mieszkańcy krajów na południe od równika , czy też magia sawanny  spowodowała  ,że trudno sie oprzeć Afryce.

namibiamojaafrykanskaprzygoda

To nie jest ta sama Afryka co 30 lat temu, wiele się zmieniło , Afryka, Kenia,  przyśpiesza , zdecydowanie szybciej niż Polska.MImo dużych  kłopotów z kłusownictwem  , wciąż jest tu miejsce  dla dzikich zwierząt bez udziału myśliwych ( np Kenia) a w innych krajach  ogranicza się prawa myśliwych( Botswana). Nikt nie wpada na  pomysły   niszczenia naturalnej puszczy aby potem sadzic tu las gospodarczy. Mamy XXI wiek -  oni to  dostrzegli. U nas,  lobby PZŁ ma się całkiem dobrze a ma być jeszcze lepiej jak chce suweren.

Turystyka stanowi poważne źródło dochodu  państwa a wiadomości o  nowych połaczeniach lotniczych  z USA  , Niemcami, Danią Pekinem - szybko sie rozchodzą bo to dobre wieści dla kraju. Turystyka to kura znoszaca złote jaja , to satysfakcja z oglądania żywych drapieżników  daje wieksze korzyści dla kraju i przyrody   niż przyjazd mysliwych. Nie da się ukryć dzięki temu ,że nie ma tu  odpowiednika naszego ministra - myśliwego pana S.- możemy cieszyć  się widokiem  lasu tropikalnego , buszu czy sawanny.

 

gepardywmm2
Kolejna przygoda z gepardami rozpoczęta .Karibu Kenya 

 

 

 

 

 

 

 

 

wtorek, 05 lipca 2016

 

 Najlepszy moment  to powroty  do Afryki , odkrywanie  na nowo tych samych miejsc  i  zapach nagrzanej słońcem ziemi .Welcome Africa :) 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 79